EMTİS, 1999 yılında Şirnevayi BALLI tarafından kurulmuştur. İlk olarak askeri ekipmanlar, turistik römorklar ve çeki demiri imalatı ve montajı ile hizmete başlamıştır. Kısa sürede bu imalatların yanı sıra özel tasarım makine ve sistem donanımlarını da müşterilerinin hizmetine sunarak alanında uzmanlaşmıştır.

2008 yılı içerisinde ISO 9001 Kalite Yönetim sistemini devreye alarak ürün ve hizmetlerinde kalite hedefini geliştirme takip eden yıllarda kalite sertifikalarını arttırarak yoluna devam etmiştir.

İlk olarak 1999 yılında OSTİM’de kurulan EMTİS burada önemli projelerde firmalara çözüm ortağı olmuş ve 2020 yılında Kahraman Kazan’daki tasarım ve üretim tesisini devreye aldı. Zamanla çalışma politikasını ve ekip arkadaşlarını geliştirerek büyüyen EMTİS, kullanıcılarını sunduğu projeleri ile güvenilir ve onaylı çözüm ortağı konumuna gelmiştir.

2021 yılına geldiğinde ürün çeşitliliğini arttırarak, kalifiyeli çalışan sayısını daha da arttıran EMTİS, sivil ve savunma sanayii alanında önemli yapıtaşı projelerine imza atmaya devam etmektedir.   EMTİS ’in ilerleme gücü, projeleridir; ancak devamlılığı sağlayan gücü, mekanik ve otomasyon üretim kabiliyetleri olmasıdır.